Na całym świecie zauważono już korzyści jakie daje hybryda lotnisko i słoneczna farma. Oto kilka przykładów (dane z roku 2021):
- Lotnisko Ministro Pistarini w Buenos Aires, Argentyna – tam powstała farma słoneczna lotniska o mocy 10 MW.
- Lotnisko Denvuer International – tam powstała farma słoneczna o mocy 8 MW, która pokrywa ponad 60% potrzeb energetycznych lotniska.
- Lotnisko Changi w Singapurze – tam powstała farma słoneczna o mocy 40 MW, która zapewnia ponad 25% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
- Lotnisko San Francisco International – tam powstała farma słoneczna o mocy 2,6 MW, która pokrywa około 40% rocznych potrzeb energetycznych lotniska.
- Lotnisko Amsterdam-Schiphol – tam powstała farma słoneczna o mocy 3,5 MW, która zapewnia ponad 10% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
- Lotnisko East Midlands w Wielkiej Brytanii – tam powstała farma słoneczna o mocy 2,5 MW, która zapewnia ponad 15% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
- Lotnisko King Abdulaziz w Jeddah, Arabia Saudyjska – tam powstała farma słoneczna o mocy 3,3 MW, która pokrywa około 25% rocznych potrzeb energetycznych lotniska.
- Lotnisko Denver International – tam powstała farma słoneczna o mocy 2,6 MW, która zapewnia ponad 25% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
- Lotnisko Orly we Francji – tam powstała farma słoneczna o mocy 1,3 MW, która zapewnia około 15% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
- Lotnisko Phoenix Sky Harbor – tam powstała farma słoneczna o mocy 1,5 MW, która zapewnia ponad 20% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
- Lotnisko Zurych-Kloten w Szwajcarii – tam powstała farma słoneczna o mocy 2,3 MW, która zapewnia ponad 10% rocznej energii potrzebnej do funkcjonowania lotniska.
Lotnisko Warszawa-Babice (EPBC) jako lotnisko sportowe i „zapasowe” nie zużywa dużo energii elektrycznej i spokojnie można ją przesyłać podziemnymi kablami do dowolnego miejsca, czyli nie tylko byłoby samofinansujące, ale mogłoby „zarabiać” na czystej energii:
- jednym MW zasila się około 200 do 300 gospodarstw domowych w zależności od lokalizacji i standardu.
- średnio wydajność panelu fotowoltaicznego wynosi około 300-400 Wp (watt-peak) na m2.
- intensywność nasłonecznienia w okolicy Warszawy jest średnio około 1000-1200 kWh/m2 na rok.
- biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można przyjąć, że powierzchnia paneli fotowoltaicznych potrzebna do wytworzenia 1 MW energii elektrycznej w okolicy Warszawy to około 3-4 hektary (30 000-40 000 m2).
- z Lotniska można wygospodarować na cele fotowoltaiczne zapewne 40 hektarów,
- czyli na Lotnisku Warszawa-Babice można by produkować ok. 10 MW czystej energii elektrycznej.
We wrześniu 2022 DHL potwierdziło, iż 12 elektrycznych samolotów wejdzie do eksploatacji najpóźniej w 2024 – tu link do oficjalnej prezentacji/testu gotowego samolotu (link), czyli lotnisko Warszawa-Babice jako lotnisko samolotów elektrycznych i szybowców jest już chociażby z tego powodu niezwykłym zasobem Warszawy.
Konieczność zachowania lotniska potwierdziła obecna wojna jako prowadzi Rosja na terenie Ukrainy. Wybór Lotniska Warszawa-Babice przez obsługę systemów obrony Patriot oraz doświadczenia miast ukraińskich nie pozwalają nikomu sabotować bezpieczeństwa mieszkańców i dopuścić do zagłady Lotniska Warszawa-Babice (EPBC) jaką byłoby wybudowanie węzła gen. Maczka planowanego łącznika trasy S7.
Konieczna jest rezygnacja z węzła gen. Maczka,
złączenie tunelu północnego z południowym w jeden tunel,
by zachować długość pasa startowego,
a tym samym funkcjonalność lotniska.
Zrealizowanie węzła gen. Maczka, to w obecnej sytuacji niedrożności trasy S8 w godzinach szczytu, to katastrofa komunikacyjna i ekologiczna dla dzielnicy Bemowo o czym już pisaliśmy w czerwcu 2022 (LINK)
Konieczne jest działanie Ratusza Bemowo (jest to możliwe i skuteczne jak udowodnił Zarząd Dzielnicy Bielany) ale przede wszystkim Ratusza m.st. Warszawy i ostatecznie Rządu RP.
Mieszkańcom pozostaje asertywne, uporczywe działanie np. poprzez pisanie listów i maili do decydentów wszelkich szczebli, chociażby w najprostszej formie. Poniżej przykład wysłanego maila:
Temat: Likwidacja lotniska Babice
Data: Mon, 6 Feb 2023 11:34:35 +0100
Nadawca: Lowisa Lermer
Adresat: kontakt@kprm.gov.pl
Szanowny Panie Premierze, obecna sytuacja unaoczniła, że lotnisko Babice (Bemowo) jest niezbędne dla bezpieczeństwa Państwa i jego likwidacja, spowodowana budową nieprzemyślanego węzła Maczka na trasie S 7 (wymusi skrócenie pasa startowego o 1/3) jest błędem. Proszę o powstrzymanie budowy węzła w obecnym kształcie z wylotem w ulicę Żołnierzy Wyklętych. ( w załączniku pismo w tej sprawie z czerwca ubiegłego roku, na które nie otrzymałam odpowiedzi).