Bemowo2024.pl Ratusz z perspektywy lokalsów ;)

Zamknięte „Otwarte Boiska” z politycznym mobbingiem w tle?

Podaj dalej za pomocą:

OTWARTE SALE GIMNASTYCZNE W SZKOŁACH

Podczas sesji Rady Dzielnicy Bemowo w dniu 16 listopada, klub Wybieram Bemowo zgłosił wniosek formalny o wprowadzenie do porządku dziennego tematu Otwartych Sal. Głosami koalicji rządzącej wniosek został oddalony. Nasuwa się pytanie dlaczego?

Jak mówi znane porzekadło: „jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”.

Sale gimnastyczne i boiska szkolne, z założenia, mają służyć dzieciom i młodzieży. Kiedyś były one dostępne przez cały dzień, także po lekcjach, bez żadnych ograniczeń. Jakoś nie było wtedy problemu z ich udostępnianiem. Do szkoły, po południu mógł przyjść każdy, nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice, aby sobie pograć z dziećmi w piłkę. Teraz mamy tzw. „Otwarte boiska”, na ogół raz lub dwa razy w tygodniu, przez kilka godzin. Przez większość czasu są zamknięte dla uczniów , co nie znaczy że są nieczynne.
Są wynajmowane podmiotom zewnętrznym.

Nie wiem jak to wygląda w innych szkołach, ale wiem, jak było na Boernerowie. W 2014 roku Wspólnota Mieszkańców Boernerowa „Pro Publico Bono” na wniosek rodziców uczniów, zażądała od dyrektorki szkoły (via Ministerstwo Edukacji Narodowej) informacji na temat jej działalności komercyjnej, polegającej na wynajmowaniu sal gimnastycznych i boisk.

Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami (a może i teraz nadal) dyrektorom szkół nie wolno było prowadzić żadnej działalności komercyjnej. Ale każdy zakaz można obejść. Placówki szkolne podlegają lokalnym samorządom, więc to one są formalnie stroną, a nie dyrektor szkoły.

Zarobki jakie uzyskuje szkoła z tego tytułu wyjaśniają powody, dla których lokalny samorząd nie chce z nich zrezygnować.

Wg uzyskanego przez „Pro Publico Bono” zestawienia ( ZS nr 46/417/13/14) wynika, że Zespół Szkół nr 46 przy Thommeego zarobił z tytułu wynajmu sal i boisk: w 2005- 7.530 zł, w 2006 – 11.139 zł, w 2007 – 12.241 zł, w 2008 – 10.596 zł, w 2009 – 47.742 zł, 2010 – 69.538 zł, w 2011 – 97.350 zł, w 2012 – 88.235 zł, w 2013 – 142.202 zł, w 2014 ( do kwietnia) – 45.523 zł.

Tu rodzą się pytania:

  • dlaczego rodzice uczniów, którzy formalnie są współgospodarzami szkół, nie występują z inicjatywą faktycznego przekazania sal i boisk ich dzieciom?
  • dlaczego pozwalają, że ich szkoły są wynajmowane?
  • dlaczego takie próby (nieudane) muszą za nich podejmować radni?
  • dlaczego radni są bezradni?

Info: struktura polityczna w Radzie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy dzień głosowania (link do źródła) :

Felieton interwencyjny
Autorka: Lowisa Lermer
Opublikowany: 1 grudnia 2022


Interesujące byłoby również uzasadnienie dlaczego wniosek mniejszościowego Klubu został odrzucony w tak zdecydowany sposób, gdzie temat na pewno, z punktu widzenia dużej części mieszkańców Bemowa, istotny.Redakcja portalu serdecznie dziękuje za nadesłane materiały zaznaczając, że nie sprawdza dogłębnie informacji w dostarczonych tekstach; za ich treść odpowiadają Autorki lub Autorzy. Zastrzeżenia co do treści prosimy monitować pod nr telefonu +48 797 529 802 i na e-mail portalu. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!


Podaj dalej za pomocą: